Motywowanie pracowników. Czy praca zdalna może być bardziej efektywna niż ta w biurze?
autor: Kamil Michno
Jeszcze przed rokiem 2020 praca zdalna była jedną z odpowiedzi na to jak motywować pracowników. Dla wielu firm w 2020 roku stała się koniecznością i przestała nosić status benefitu, ale czy tak musi być? Oczywiście nie, praca zdalna dalej może być świetnym sposobem na motywowanie pracowników, a poza tym niesie ze sobą wiele plusów.
Jak motywować pracowników podczas pracy zdalnej?
Gdyby zapytać pracownika jakie są plusy pracy zdalnej, to niewątpliwie odpowiedziałby, że:
- możliwość elastycznego dobrania godzin pracy;
- możliwość załatwienia prywatnych spraw;
- opieka nad dziećmi w czasie pracy;
- możliwość skończenia pracy wcześniej jeśli wykonane są wszystkie zadania.
Powyższe cztery punkty to nie tylko korzyści dla pracownika, to świetny sposób jak motywować pracowników. Niestety wiele firm instaluje na komputerach pracowników oprogramowanie sprawdzające czy pracownik przez 8 godzin wykonuje czynności na komputerze. To błędny kierunek, ponieważ pracownik zamiast pracować efektywnie, skupia się na tym by komputer “widział pracę” i czuje się jak w więzieniu.
Jeśli pozwolić pracownikom pracować w trybie zadaniowym, a nie godzinowym podczas pracy zdalnej i pozwolić im skończyć pracę wcześniej, jeśli wykonają swoje zadania, możemy spodziewać się lepszych rezultatów niż podczas normalnej pracy.
Większa efektywność pracownika i oszczędności
Japoński oddział Microsoft przeprowadził eksperyment skracając tygodniowy czas pracy o 20%. Skutek przerósł najśmielsze oczekiwania, ponieważ efektywność pracowników wzrosła o 40%. Załoga mając wizję mniejszej ilości czasu na wykonanie zadań bardziej się mobilizowała i wykonywała zadania szybciej i sprawniej. Prosty zabieg stał się bardzo dobrym sposobem na motywowanie pracowników.
Ale to nie koniec korzyści, wysłanie pracowników do domu wygenerowało dodatkowe oszczędności administracyjne – mniej zużycia prądu, wody i papieru. Jeśli więc mądrze przemyśleć kwestię pracy zdalnej można w długofalowej perspektywie planować najem mniejszych biur unikając pozostawiania pustych biurek, a zapewniając jedynie miejsca dla pracowników, którzy pracują na miejscu.
Sprawozdanie z pracy zdalnej – pokaż, że jest efektywnie
Wyzwaniem wśród pracodawców w zakresie pracy zdalnej jest nie tylko motywowanie pracowników, ale sprawozdanie z pracy zdalnej. Jak sprawdzić co pracownik zrobił i jak szybko idą postępy w projekcie?
Na pozór wyzwanie okazuje się bardzo proste w wykonaniu. Sprawozdanie z pracy zdalnej może być generowane przez system, w którym delegujemy zadania naszym pracowników. W Icon24™ możliwe jest ustalanie zadań dla konkretnych pracowników lub tworzenie projektów złożonych z mniejszych zadań. Poszczególne zadania są wyświetlane konkretnej osobie na jej tablicy z dokładnym opisem, priorytetem i terminem. Pracownik, który zaczyna zajmować się zadaniem odznacza start pracy, w trakcie może je wstrzymywać i ponawiać np. gdy robi przerwę lub jest to większe zadanie i wymaga większej ilości czasu. Na koniec, gdy uzna, że zadanie zostało wykonane – zaznacza koniec zadania.
Co najlepsze nie musi martwić się o dzienne czy tygodniowe sprawozdanie z pracy zdalnej, ponieważ Icon24™ pełni tę funkcję automatycznie. Przełożony lub pracodawca może w dowolnej chwili sprawdzić status każdego zadania, projektu i pracy pracownika, łącznie z ogólną listą czasu pracy. Dzięki temu pracownik oszczędza czas na sprawozdanie z pracy zdalnej, a pracodawca ma kontrolę nad zdalnym pracownikiem cały czas, bez oczekiwania na raport.
Praca zdalna – motywowanie pracowników także podczas wymuszonej pracy zdalnej
Praca zdalna może być sposobem na to jak motywować pracowników również gdy jesteśmy zmuszeni pracować zdalnie. W takim wypadku sama praca zdalna nie jest benefitem, ale pewnego rodzaju luz i możliwość dopasowania planu dnia do prywatnych zobowiązań, bez straty na pracy. Co więcej taki tryb pracy, to również świetne rozwiązanie dla tych z nas, którzy wolą pracować w nocy. Jeżeli stanowisko pracownika na to pozwala, nie ma konieczności by musiał pracować w godzinach pracy biura, jeżeli może wykonywać swoje zadania wieczorami lub w nocy, może się okazać, że zadane materiały otrzymamy dzień wcześniej, wykonane w nocy, będą rano czekać już gotowe, a to kolejny argument na motywowanie pracowników podczas pracy zdalnej.