


ERP, CRM, workflow – tajemniczo brzmiące skróty i nazwy, które warto wreszcie wytłumaczyć. Dziś skupimy się na systemach klasy ERP, o co właściwie chodzi? I komu to się przydaje?
ERP to skrót od Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa.
Oprogramowanie ERP umożliwia firmom wydajne i racjonalnie planowanie zasobów przędsiębiorstwa, zarówno na poziomie zarządzania zasobami, kontroli i dyspozycji w takich obszarach, jak:
Program ERP to kompleksowe narzędzie, które umożliwia optymalizację procesów wewnątrz firmy. Jako narzędzie do planowania i komunikacji, doskonale sprawdza się w każdej branży. Umozliwia przejrzyste i szybsze planowanie, jak i weryfikację stanu w procesach komunikacyjnych, logistycznych, produkcyjnych czy finansowych. Oprogramowanie ERP dostępne jest w formie aplikacji, co umożliwia wszechstronną i praktycznie nieograniczoną obsługę w każdej chwili oraz miejscu.
System klasy ERP gromadzi dane dotyczące funkcjonowania firmy i pozwala je odpowiednio uporządkować, zintegrować oraz przetworzyć w sposób pozwalający na efektywne zarządzanie firmą.
Wdrożenie oprogramowania ERP ma na celu integrację szerokiego spektrum danych, dotyczących funkcjonowania firmy w różnych obszarach, w jednej, centralnej bazie danych. Taka centralizacja informacji pozwala na generowanie raportów, statystyk i analiz, które pomogą skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem, dokonywać właściwych decyzji, a przede wszystkim zrozumieć zdarzenia, które mają miejsce w funkcjonowaniu firmy. Zagregowane dane z różnych obszarów oraz możliwość tworzenia raportów zintegrowanych pozwala na przeanalizowanie danych i statystyk, oraz prognoz, które w zależności od celów biznesowych firmy można zoptymalizować, aby wynik końcowy- miesięczny, kwartalny, czy roczny był możliwie najlepszy.
Odpowiednio wybrany program ERP pozwala zoptymalizować procesy w firmie dotyczące wielu aspektów jej funkcjonowania: sprzedaży, kontaktów z klientami, prowadzenia projektów, zarządzania zasobami materiałowymi, kadrami czy obiegiem dokumentów. Opieranie się na zawsze świeżych i aktualnych danych pochodzących z systemu, pomaga na lepsze, efektywniejsze i zoptymalizowane planowanie zasobów przedsiębiorstwa, usprawnienie obiegu informacji w firmie i zminimalizowanie przestojów spowodowanych brakiem zasobów lub odwrotnie, zmniejszenie zamrożonego kapitału poprzez ich nadmiar.
Na rynku dostępne są usługi w dwóch modelach: system Saas oraz tzw. system pudełkowy BOX. Coraz częściej jednak klienci dostrzegają zalety wynikające z korzystania z systemu klasy ERP w modelu SaaS.